
Czy opłaca się oddawać auta do serwisów?
Dla wielu z nas oddawanie samochodu do serwisu to dość spory wydatek i często staramy się różnymi sposobami ominąć taką konieczność. Zwykle uznajemy, że nie warto płacić zbyt wiele za takie usługi, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aby samochód był naprawiony tak, jak należy, koniecznie powinien zająć się tym specjalista. Jeśli powierzymy naprawę niedoświadczonej osobie, może okazać się, że wydamy jeszcze więcej, niż się spodziewaliśmy i mimo wszystko cały problem zakończy się w warsztacie. Zamiast więc szukać oszczędności, lepiej od razu oddać samochód do warsztatu i mieć pewność, że wszystko przebiegnie tak, jak powinno. Będzie to dla nas o wiele bardziej opłacalny.
Tłok w cylindrze - jak działa?
Tłok silnika szczególny rodzaj tłoka połączony przegubowo (sworzniem) z korbowodem, wykorzystywany do odbierania energii mechanicznej spalanej mieszanki. Większość tłoków silników spalinowych wykonuje się ze stopów aluminium z krzemem.
Tłok spełnia wiele zadań:
uszczelnia cylinder (za pomocą pierścieni),
przekazuje siłę nacisku gazów na dalsze części mechanizmu korbowego ? do wału korbowego,
prowadzi górną część korbowodu.
W procesie produkcji przeprowadza się selekcję tłoków pod względem wymiarów i masy. Pierwsza pozwala wybrać tłok o optymalnym luzie między tłokiem a cylindrem przy ograniczonej ilości braków podczas produkcji. Druga, selekcja tłoka w zależności od masy ułatwia wyrównoważenie układu korbowo-tłokowego. Tłok funkcjonalnie dzieli się na: denko, piastę tłoka, część pierścieniową, część nośną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82ok_(silnik_spalinowy)
Kto wymyślił wycieraczkę?
Wycieraczka ? element wyposażenia samochodu albo innego pojazdu wyposażonego w przednią szybę (tramwaj, autobus, trolejbus, lokomotywa, pociąg, samolot, a także statek, prom, barka, koparka, ładowarka, kombajn albo ciągnik rolniczy), mający za zadanie ścieranie z niej deszczu, mżawki, gradu, śniegu i błota podczas jazdy.
Pierwsze projekty pojawiły się na początku XX wieku, w 1903 patent został przyznany Mary Anderson (wynalazczyni) oraz Irlandczykowi Jamesowi Henry'emu Apjohnowi, a także w 1911 kapitanowi Gladstone'owi Adamsowi.
Jedną z osób, którym przypisuje się ten wynalazek, był Polak, Józef Hofmann (1876?1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wycieraczka