Jak mieć ładny uśmiech?

ro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem denty

Jak mieć ładny uśmiech?

Czy stomatolog i dentysta to synonimy?


Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.


Czym jest kanałowe leczenie zęba?


Wiele gabinetów stomatologicznych wykonuje zabieg leczenia kanałowego. Pierwszą rzeczą, którą warto widzieć jest to, że najlepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której taka forma leczenia jest konieczna. Powodem, dla którego wykonuje się leczenie kanałowe jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Polega ono właśnie na usunięciu z kanałów oraz komory zęba chorej części miazgi. Jest to zabieg dość pracochłonny, w zależności ile kanałów trzeba wyczyścić, wykonywany pod znieczuleniem. Często w trakcie takiego zabiegu konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, w celu ustalenia, czy dany kanał został dobrze wyczyszczony. Efektem takiego leczenia jest ząb, który może pozostać w jamie ustnej i nie sprawia bólu.


żuchwowego (V3) (dla żuchwy). Nerw szczękowy oddaje

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ krwi w naczyniach miazgi.


Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy).


Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://smtgdynia.com.pl/