Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny.
Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą.
Pierwszą rzeczą, którą warto widzieć jest to, że najlepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której taka forma leczenia jest konieczna.
Powodem, dla którego wykonuje się leczenie kanałowe jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Polega ono właśnie na usunięciu z kanałów oraz komory zęba chorej części miazgi.Jest to zabieg dość pracochłonny, w zależności ile kanałów trzeba wyczyścić, wykonywany pod znieczuleniem.
Często w trakcie takiego zabiegu konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, w celu ustalenia, czy dany kanał został dobrze wyczyszczony.
Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ krwi w naczyniach miazgi. Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy). Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka.