Nie bój się stomatologa

ębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednak

Nie bój się stomatologa

Ważna definicja

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Zabiegi w gabinetach stomatologicznych

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych poszerza swoją działalność. Współpracując na przykład z ortodontą, dentysta może znacznie zwiększyć ilość swoich klientów. Z drugiej strony jednak, już w samym gabinecie stomatologicznym możemy spodziewać się wielu różnego rodzaju usług. Do najpopularniejszych należy oczywiście leczenie zębów, ale obecnie niejeden stomatolog świadczy usługi w zakresie profilaktyki (jak na przykład piaskowanie czy lakierowanie zębów) a także protetyki czy chirurgii stomatologicznej. Dla wielu pacjentów bardzo istotna jest również stomatologia estetyczna i takie zabiegi, jak wybielanie zębów, również są bardzo popularne. W gabinecie stomatologicznym pomoc w zakresie leczenia i prawidłowej troski o zęby znajdzie każdy zainteresowany.


Zabiegi profilaktyczne w stomatologii

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii nie są często tak popularne, jak leczenie próchnicy i wstawianie plomb. Chociaż wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych mogłoby w łatwy sposób uchronić się przed bolesnym leczeniem, to jednak niewielu decyduje się na takie zabiegi. Dla większości osób profilaktyka w stomatologii opiera się na regularnych przeglądach stanu uzębienia, natomiast takie usługi, jak piaskowanie czy lakowanie zębów są znacznie mniej popularne. Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrym zdrowiu trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki jest to niewykonalne i chociaż istnieje możliwość utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia bez profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, czasem jednak może okazać się to dobrym rozwiązaniem.



© 2019 http://smtgdynia.com.pl/