szybalski-stomatologia.pl

Czym się różni stomatolog od dentysty i kiedy powinien odwiedzić gabinet dentystyczny ? Pojęcia stomatolog i dentysta są do siebie bardzo zbliżone jednak jest pomiędzy nimi niewielka różnica. Stomatolog leczy zęby, przyzębie, bł

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Niewielu z nas myśli z radością o odwiedzeniu dentysty. Gabinet dentystyczny nierzadko napawa nas przerażeniem, ale niestety zdarzają się sytuacje, że dentysta jest niezbędny. Czym się różni stomatolog od dentysty i kiedy powinien odwiedzić gabinet dentystyczny ? Pojęcia stomatolog i dentysta są do siebie bardzo zbliżone jednak jest pomiędzy nimi niewielka różnica. Stomatolog leczy zęby, przyzębie, błony śluzowe oraz różne inne tkanki, natomiast dentysta ma nieco mniejszą pulę działań, ponieważ zajmuje się głównie zębami. W takim razie teraz ważniejsze pytanie, kiedy odwiedzić gabinet dentystyczny? Najprościej mówiąc kiedy czujesz ból zębów. Są różne rodzaje bólu zębów i jeśli jakikolwiek z nich utrzymuje się przed dłuższy czas to pomimo strachu powinieneś odwiedzić dentystę bądź stomatologa. Jednym z sygnałów, które alarmują, że trzeba się przemóc i pójść do gabinetu dentystycznego jest krew pojawiająca się przy szczotkowaniu zębów. Nie sporadycznie, a za każdym razem. Kiedy dostrzeżesz, że ząb się rusza lub miałeś wypadek, który związany jest z zębami, nie trać czasu- udaj się do dentysty.

Dentofobia jest tym typem fobii, który potrafi dosłownie zrujnować życie. Na pewno bardzo dobrze o tym wiemy, jeżeli sami się z nią zmagamy. Liczne próby uświadomienia sobie, że gabinet dentystyczny jest taką samą placówką medyczną jak inne, kończą się brakiem jakichkolwiek efektów, przez co coraz bardziej zaniedbujemy swoją jamę ustną. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych chorób i przypadłości. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, musimy stawić czoła swoim problemom i zrobić wszystko, by dentysta przestał nas przerażać. Skoro jednak do tej pory nie udało nam się zwalczyć samodzielnie tego problemu, oznacza to, że powinniśmy zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty. Skierujmy więc swoje kroki do dobrego psychoterapeuty. Poszukajmy takiej osoby w naszym mieście i zacznijmy regularnie uczęszczać na terapię. To z niej wszystkiego się dowiemy. Odkryjemy, dlaczego stomatolog wywołuje u nas te niepokojące objawy i nauczymy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Oczywiście to wszystko wymaga czasu, ale warto go poświęcić, by móc później ze spokojem dbać o swoje zęby.

Kompetentni, doświadczeni i przygotowani do pracy z pacjentem lekarze są teraz na wagę złota. Niestety - ze świecą ich szukać. Bardzo trudno znaleźć w tym momencie na rynku polskim taki gabinet dentystyczny, w którym pracowaliby lekarze z powołania. Najlepsi z nich już dawno zdążyli wyjechać za granicę w celu zwiększenia swoich zarobków. Mimo tego nie warto tracić nadziei. Dobry lekarz zajmujący się stomatologią jest co prawda wyjątkiem od reguły, ale wciąż można się na niego natknąć. Takiego lekarza na pewno będą cechować odpowiednie kompetencje. Ogromna wiedza to największy atut świetnych dentystów, ale liczy się także chęć do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Dziedzina stomatologii nie stoi bowiem w miejscu, tylko cały czas prze do przodu i wymyśla kolejne fantastyczne rozwiązania. Kompetentny i profesjonalny dentysta musi mieć o nich pojęcie, a żeby tak się stało, nie może stanąć na laurach i zakończyć całej swojej drogi edukacji na ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu.

Bycie stomatologiem to nie tylko praca w przychodni dentystycznej refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz to również możliwość prowadzenia prywatnej praktyki stomatologicznej. Każdy stomatolog może otworzyć własną działalność gospodarczą, lecz przed tym musi spełnić kilka warunków. Gabinet dentystyczny może być własnością stomatologa ale może również być własnością osoby niezwiązanej ze stomatologią. Gdy osoba nie ma wykształcenia stomatologicznego, a chce posiadać taki gabinet, to najpierw musi założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i zatrudnić lekarzy stomatologów. Każdy dentysta może wykonywać swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w ramach spółki cywilnej, w ramach spółki jawnej lub spółki partnerskiej. W ramach prowadzenia działalności leczniczej lekarz musi posiadać prawo do wykonywania zawodu, nie może być ukarany karą zawieszenia prawa w wykonywania zawodu i musi dysponować odpowiednim pomieszczeniem. Ponadto zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i uzyskać wpis do centralnej ewidencji o działalności gospodarczej.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by wiedzieć, że prawie każdy boi się tego, czym zajmuje się dentysta. Udowodniły to zresztą liczne ankiety, z których wysunięto wniosek, że już co drugi Polak nie zajmuje się leczeniem swojego uzębienia ze względu na zbyt duży strach. Nie jest to oczywiście dobra informacja. Fobie zawsze są czymś złym, ale należy o nich mówić głośno, zwłaszcza gdy tyczą się obawy przed rzeczami, których nie wolno w życiu unikać. A gabinet dentystyczny po prostu trzeba odwiedzać - czy się tego chce, czy nie. Ten, kto z powodu swojej głęboko rozwiniętej fobii całkowicie zrezygnuje z leczenia zębów, najprawdopodobniej prędzej czy później po prostu je straci, o ile już u niego nie doszło do takiej sytuacji. Ciężko jednak zwalczyć pewne utarte w społeczeństwie przekonania. Skoro dla większości ludzi stomatolog jest osobą wywołującą lęk, to mimowolnie przekazują oni ten pogląd innym. Fobie należy jednak zwalczać i jak najbardziej da się to zrobić. Czasami niezbędna jest po prostu pomoc dobrego terapeuty.


© 2019 http://smtgdynia.com.pl/